Tutaj jesteś

Dlaczego we wkrętach samowiercących stosuje się podkładki EPDM?

31 maja 2022 Lifestyle podkładki EPDM

Do wykonywania bezpiecznych połączeń na dachach krytych blachą, pod stalowe wkręty samowiercące lub inne śruby montażowe, stosuje się specjalne rodzaje uszczelniających podkładek. Takie dodatkowe zabezpieczenie ma na celu ograniczenie ryzyka przeciekania dachu w miejscu łączenia, a tym samym ma gwarantować szczelność blaszanego pokrycia dachowego. Jakie podkładki najlepiej realizują tego typu funkcję?

Co to są podkładki EPDM?

Przy montażu blachodachówek wykorzystuje się specjalne rodzaje dwuwarstwowych podkładek pod wkręty samowiercące lub inny rodzaj zastosowanych śrub montażowych. Tego typu podkładki, ze względu na materiał wykorzystywany do ich produkcji, dość często nazywa się podkładkami EPDM (nazwa gumy użytej do wykonania podkładki). Takie podkładki składają się z warstwy gumy, która ma bezpośredni kontakt z blachą oraz zabezpieczającej ją stali ocynkowanej, która sąsiaduje z łbem wkręta/śruby, umożliwiając docisk. Zastosowanie gumowej podkładki minimalizuje ryzyko przeciekania dachu w miejscu wykonania otworu montażowego, zmniejsza również prawdopodobieństwo porysowania blachy przy dociskaniu wkręta samowiercącego. Wkręty wyposażone w podkładki EPDM często nazywa się farmerami lub wkrętami farmerskimi.

Do czego używa się wkrętów z podkładkami EPDM?

Podstawowym zastosowaniem dla samowiercących wkrętów z podkładką EPDM jest montaż blachy na podłożu drewnianym lub metalowym. Takie wkręty wykorzystywane są zatem zarówno do wykonywania pokryć dachowych z blachodachówki na dachach o konstrukcji drewnianej, jak i do wykonywania ścian z blachy, przede wszystkim w halach magazynowych oraz innych obiektach o konstrukcji stalowej. Dla zapewniania dużego komfortu pracy wkręty samowiercące z podkładką EPDM najczęściej wyposażone są w łby sześciokątne. Dzięki temu ich wkręcanie w drewno lub metal przy zastosowaniu nowoczesnej wkrętarki elektrycznej jest wygodniejsze i bardziej bezpiecznie. Co warte podkreślenia, dla poprawy estetyki wykonywanych połączeń łby wkrętów i ocynkowane części podkładek EPDM oferowane są w różnych wersjach kolorystycznych. 

Użycie specjalnego rodzaju podkładek uszczelniających przy wkrętach samowiercących do blachodachówki jest nie tylko zasadne, ale wręcz wskazane. Dzięki podkładkom EPDM zmniejszamy ryzyko przeciekania dachu w miejscu łączenia blachy. Dodatkowo chronimy blachę przed uszkodzeniem mechanicznym warstwy ocynku, a tym samym przed korozją. Dzięki miękkiej warstwie gumy przypadkowe zdarcie warstwy ocynku przy dociskaniu wkręta do powierzchni blachy jest praktycznie niemożliwe.  

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Hiszpański biznes

Hiszpański biznes

23 marca 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Adaptacja kursów