Tutaj jesteś

Krótkoterminowe i długoterminowe inwestycje w złoto

27 października 2021 Biznes jak inwestować w złoto

Złoto jest metalem szlachetnym, który od wieków służy jako środek wymiany. Aktualnie żaden z krajów nie operuje złotem jako oficjalnym środkiem płatniczym, ale nadal jej ono zaliczane do bardzo wartościowych aktywów inwestycyjnych. Ma kolosalną zaletę w porównaniu do pieniądza papierowego — nie traci na wartości.

Pytanie: jak inwestować w złoto?

Nie jest to wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Można się na nim oczywiście wzbogacić, ale trzeba nabyć w tym celu odpowiednią wiedzę. Pamiętajmy, że pieniądz papierowy nadal pozostaje podstawowym narzędziem płatniczym we wszystkich krajach z nowoczesną gospodarką. Ma on jednak umowną wartość i można go emitować bez końca.

Różnice w ilości emitowanego pieniądza wpływa jednak na jego wartość, co uwidaczniają nam ostatnie wydarzenia na świecie. Emisja ma wpływ na inflację, a to oznacza niebezpieczeństwo na inwestycji. Na przykład, może się okazać, że oszczędności gromadzone przez dłuższy czas nagle stracą na wartości. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku złota. Trzeba jednak wiedzieć, jak inwestować w złoto, aby uzyskać oczekiwanie zyski.

Wiele osób pamięta, że tradycyjne waluty miały kiedyś pokrycie w złocie i mogły być na nie bezpośrednio wymieniane. Instytucje finansowe od pewnego czasu rezygnują z tej możliwości, bo okazało się to nieopłacalne i niepraktyczne. Pieniądz znajdujący oparcie w złocie był trudny do wykorzystania w czasach kryzysów lub wojen. Kraje nie dysponowały wystarczającym pokryciem w postaci zapasów złota i z tego względu gospodarka okazywała się dużo bardziej uzależniona od instytucji mających swoje korzenie za granicą. Na szczęście współczesny obrót złotem nie jest uporządkowany prawnie i można w nie swobodnie inwestować.

W tym celu trzeba najpierw ustalić, co chcemy osiągnąć?

Jeśli ma to być zabezpieczenie na przyszłość lub na wypadek spadku wartości pieniądze, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto w formie fizycznej. Po prostu kupujemy biżuterię, monety lub inne produkty wykonane ze złota. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba mieć większą wiedzę, aby inwestować skutecznie w biżuterię i jej pochodne, dlatego najprościej kupować po prostu sztabki złota.

Jeśli natomiast naszym celem jest pomnożenie majątku, można skorzystać z instrumentów finansowych, których cena jest uzależniona od notowań złota. Zwalnia to z obowiązku przechowywania złota w formie fizycznej, ale z drugiej strony wymaga ponoszenia większych kosztów w postaci podatków od wypracowanych zysków.

Należy również zwrócić uwagę, że zdarzają się okresy, kiedy złoto straci na wartości. Dzieje się tam często w momencie spadającej inflacji, dlatego momenty zmian tego wskaźnika są dobre do rozpoczęcia inwestycji. Doskonałym czasem na uzyskanie zysku ze złota może być też światowy kryzys, kiedy wzrasta niepewność finansowa.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wynajem podnośnika koszowego