warsztaty-sukcesu.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Lifestyle

Odzież ostrzegawcza – jakie spełnia funkcje i kiedy jest stosowana?

Ubrania robocze i ochronne dla pracowników można podzielić na różne kategorie. Wśród nich znajduje się również kategoria z odzieżą ostrzegawczą. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest odzież ostrzegawcza?

Termin odzieży ostrzegawczej jest związany z rodzajem odzieży, która ma właściwości ostrzegawcze, inaczej odblaskowe.

Taka odzież charakteryzuje się zastosowaniem specjalnego rodzaju materiałów, które pozwalają na odbijanie światła, więc jest ona bardzo dobrze widoczna nawet w warunkach pogorszonego oświetlenia – wieczorami, w nocy, w ciemnych pomieszczeniach.

Odzież ostrzegawcza – rodzaje

Do odzieży ostrzegawczej zaliczana jest szeroka gama zróżnicowanych produktów, które mogą być dobrane również specjalnie do konkretnego stanowiska. 

Najczęściej kupowane ubrania tego typu to:

  • kamizelki ostrzegawcze
  • koszulki ostrzegawcze – dostępne z krótkimi i długimi rękawkami
  • kurtki ostrzegawcze – przejściowe, zimowe
  • spodnie ostrzegawcze
  • czapki ostrzegawcze
  • torby ostrzegawcze

Wobec tego z odzieży ostrzegawczej można skomponować cały zestaw ubrań przeznaczonych dla pracowników, którzy mają pracować w pogorszonych warunkach oświetleniowych.

Funkcje odzieży ostrzegawczej

Przede wszystkim odzież ostrzegawcza ma na celu podwyższenie bezpieczeństwa pracowników, którzy ze względu na gorsze warunki oświetleniowe mogą nie być odpowiednio widoczni. Wtedy materiał, z którego wykonane są takie ubrania, odbija światło i natychmiast pozwala na zlokalizowanie pracowników, więc zmniejsza ryzyko wypadków.

Również odzież ostrzegawcza może spełniać inne funkcje, na przykład może ona zapewniać właściwy komfort i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi jak niskie temperatury, opady czy pomniejsze urazy. W takim przypadku konieczna jest wytrzymała odzież ostrzegawcza, która wykonana jest z wysokiej jakości materiałów.

Warto też wskazać, że odzież ta może spełniać również funkcje marketingowe. Wystarczy, że zostanie na niej umieszczony nadruk z logo lub z innymi informacjami dotyczącymi firmy, aby w ten sposób mogła ona promować ją i zadbać o jej atrakcyjny wizerunek.

Gdzie można kupić odzież ostrzegawczą?

Obecnie odzież o właściwościach ostrzegawczych jest oferowana przez wielu producentów w różnych wariantach. Można znaleźć ją między innymi w asortymencie firmy Mark-Helper, która specjalizuje się w produkcji odzieży roboczej.

Sprzedaż odzieży ostrzegawczej prowadzona jest też w sklepach internetowych, dzięki czemu można zakupić ją z dostawą pod wskazany adres.

Jak dobrać odzież ostrzegawczą?

Wybierając właściwą odzież ostrzegawczą dla pracowników, pracodawca powinien uwzględnić poniższe parametry:

1. Rodzaj odzieży – powinna być ona dopasowana do konkretnego stanowiska pracy oraz do panujących na nim warunków. 

2. Stopień izolacji odzieży – na chłodniejsze dni zaleca się stosowanie odzieży o dobrej izolacji, na przykład kurtek zimowych ostrzegawczych.

3. Rozmiar odzieży – dobierany jest on zależnie od potrzeb pracowników.

4. Jakość wykonania odzieży – najlepiej zdecydować się na wysokiej klasy ubrania, które zapewniają maksymalną wytrzymałość i widoczność, opatrzone są odpowiednimi certyfikatami.

5. Personalizacja odzieży – odzież ostrzegawcza może być personalizowana przez wykonanie na niej nadruków, co powoduje, że może ona spełniać dodatkowe funkcje.

Podsumowanie

Odzież ostrzegawcza o właściwościach odblaskowych przeznaczona jest na różne stanowiska pracy. Wybierając ją, warto pamiętać o jej jakości wykonania oraz o opcji personalizacji, by dzięki temu mogła ona dodatkowo promować firmę. Potrzebne ubrania robocze tego typu można też kupować w internecie.