Tutaj jesteś

Jak wpłacić pieniądze na czyjeś konto?

23 maja 2022 Lifestyle


Wzajemne transakcje bankowe najprościej wykonywać przy użyciu bankowości elektronicznej. Wtedy przelew można zlecić z dowolnego komputera po zalogowaniu na swoje konto. Sama usługa często jest bezpłatna, a środki zwykle dostępne są na rachunku odbiorcy tego samego dnia. Jeśli zastanawiasz się, czy można wpłacić pieniądze na czyjeś konto w banku, przeczytaj poniżej, jakie masz możliwości.

Wizyta w placówce bankowej

Pieniądze możesz wpłacić w placówce bankowej. Wiąże się to z prowizją, ale czas trwania realizacji usługi jest dość szybki. Zwykle środki dostępne są u odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. Nie ma ograniczeń co do kwoty, która może być przekazywana. Pracownicy banku muszą informować Główny Inspektorat Instytucji Finansowych o transakcjach na kwotę powyżej 15000 euro. Dotyczy to także mniejszych przelewów, które dokonywane są między tymi samymi stronami, zwłaszcza w krótkim czasie. Zobowiązuje do tego artykuł 35. ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Wpłata w placówce Poczty Polskiej

Środki na dowolne konto bankowe można przekazać także w placówce Poczty Polskiej. Wiąże się to z opłatą za dokonanie przelewu i można tego dokonać na dwa sposoby: wpłata ekspres – wtedy środki dostępne są na koncie od razu, wpłata standard priorytet – pieniądze przelewane są na konto w jednego dnia roboczego.

Wpłata w placówce Western Union

W Western Union można przekazać pieniądze na konto bankowe lub bezpośrednio do ręki. Jeśli chcesz przelać środki na czyjeś konto, nie mając rachunku bankowego, musisz znaleźć stacjonarny oddział placówki. W ten sposób na terenie Polski środki można przekazać natychmiast. Podobnie w większości krajów gotówka dostępna będzie od razu. Za granicą zaś opóźnienia mogą wynikać z kwestii regulacyjnych obowiązujących w danym kraju.

Pomoc osoby trzeciej

Jeśli nie możesz skorzystać z opisanych powyżej możliwości, poproś o pomoc osobę trzecią. Przekaż jej gotówkę i dane odbiorcy, a ona wykona przelew ze swojego konta. Otrzymane od ciebie środki będzie mogła umieścić na swoim koncie przy pomocy wpłatomatu albo w oddziale banku.

Poproś o pomoc odbiorcę przelewu

Jeśli nie masz możliwości wpłaty na konto odbiorcy, ustal z nim inną formę przekazania gotówki. Jeśli dysponujesz BLIKIEM, możesz sprawdzić, czy jest w stanie odebrać środki przy użyciu tej metody. Nawet jeśli nie korzysta z BLIKA, możesz utworzyć czek BLIK, a odbiorca sfinalizuje go w dowolnym bankomacie na terenie kraju.

Czy bank monitoruje wszystkie przelewy?

W bankach funkcjonuje automatyczny system monitorowania transakcji przychodzących i wychodzących. Jeśli transakcja ma podejrzany charakter (a może świadczyć o nim nawet tytuł przelewu), może zostać wstrzymana, a sprawą, prócz instytucji finansowych, zajmie się także prokuratura. Niektóre banki mają ustalony niższy, niż wspomniany już 15000 euro, limit, od którego zgłaszają transakcje. Zobacz więcej na 17bankow.pl

Przelewanie na czyjeś konto darowizny

Jeśli przelewasz komuś pieniądze w ramach darowizny, musisz pamiętać o tym, że jest to opodatkowane. Wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa oraz kwoty i płaci go obdarowywany. W polskich przepisach wyróżnia się trzy grupy podatkowe. I grupa podatkowa to osoby z najbliższej rodziny, a więc małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo. Do tej grupy należą również: ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa i teściowie. II grupa podatkowa obejmuje członków dalszej rodziny i są nimi: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców i małżonków, małżonkowie pasierbów, rodzeństwa, rodzeństwa małżonków i innych zstępnych. Do III grupy należą dalsi krewni i osoby niespokrewnione. Podatek wynoszący od 3 do 20% dotyczy darowizn, które przekraczają kwoty: – 9 637 zł w przypadku jednego darczyńcy z pierwszej grupy podatkowej i 19 274 zł w przypadku kilku darczyńców z I grupy podatkowej, – 7 276 zł w przypadku II grupy podatkowej, – 4902 zł w przypadku III grupy podatkowej.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Hiszpański biznes

Hiszpański biznes

23 marca 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Adaptacja kursów