Tutaj jesteś

Jak wykorzystać zbiornik płynu do spryskiwaczy w traktorze?

23 maja 2022 Motoryzacja zbiornik płynu do spryskiwaczy

Ciągnik rolniczy to bardzo prosta maszyna, jednak w większości przypadków warto wyposażyć ją w dodatkowe funkcje. Na przykład może to być system mycia przedniej szyby kabiny, co jest niesamowicie przydatne w momencie jazdy w deszczu. Wielu z nas przewozi traktorami różne rzeczy na przyczepach, niejednokrotnie robiąc bardzo wiele kilometrów. Warto więc posiadać zbiornik płynu do spryskiwaczy i korzystać z niego, ponieważ ma to swój sens. Sprawdzamy, w jaki sposób można zamontować spryskiwacz w ciągniku, który nigdy go nie posiadał.

Montaż spryskiwacza w traktorze

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to sprawdzić, czy maszyna nie posiada już zamontowanego fabrycznie spryskiwacza. Zazwyczaj tak nie jest, jednak czasami sytuacja taka może mieć miejsce. Dlatego też trzeba wiedzieć, że montaż zbiornika płynu do spryskiwaczy w takiej sytuacji jest absolutnie zbędną sprawą. Jednak jeżeli mamy starszą maszynę, taką jak choćby krajowego Ursusa jeszcze z czasów PRL, to tam żadnego systemu czyszczenia szyby nie znajdziemy. Bywa, że jest zainstalowana jedynie przednia wycieraczka, którą obsługuje się ręcznie. Aby mieć spryskiwacz, najpierw trzeba znaleźć miejsce na zbiornik z płynem do niego. Ten bez problemu ulokujemy gdzieś pod maską, możemy też zamontować go w kabinie. Pamiętajmy jedynie, by nasz zbiornik płynu do spryskiwaczy był łatwo dostępny, ponieważ dzięki temu będziemy mogli go w prosty sposób napełniać. Warto zamontować możliwie duży zbiorniczek, ponieważ wtedy napełnianie nie będzie tak częste.

Podłączenie elektryczne i wodne

W zbiorniku płynu do spryskiwaczy będzie zainstalowana pompka, której zadaniem jest podawanie płynu do dyszy, która następnie rozprowadzi płyn po szybie. Aby ten system mógł działać, musimy zainstalować przełącznik chwilowy na desce rozdzielczej, którym będziemy uruchamiać pompę. Podłączamy to wszystko do akumulatora, jednak nie bezpośrednio, koniecznie zastosujmy bezpiecznik, ponieważ w innym przypadku, gdyby doszło do zwarcia, może nastąpić nawet pożar. Zbiornik płynu do spryskiwaczy musi być jeszcze połączony z dyszą, która pryska płynem na szybę. Tą można zamontować na przykład na masce, a następnie wyregulować tak, by strumień dokładnie obmywał całą szybę. Ważne jest również to, by prowadząc wężyk łączący pompkę z dyszą, nie robić żadnych załamań ani ciasnych zakrętów. Inaczej ciśnienie może być małe, z powodu zdławienia przepływu jakimś załamaniem. Dobrze też zainstalować w układzie zaworek zwrotny, dzięki któremu nie będziemy musieli czekać, aż płyn dotrze do dyszy.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Audi Q5