Po porodzie dziecka czas płynie jak szalony. Na początku mamy malutkiego noworodka, który na przemian, śpi, je i płacze. Mija parę tygodni i ten malutki człowieczek staje się już niemowlakiem – istotą, która zaczyna dostrzegać otaczający go świat i bliskie jemu osoby. Każdy ze zmysłów w tym okresie rozwija się bardzo szybko, także zmysł smaku, dotyku i węchu. Okres 4 – 6 miesięcy życia dziecka to idealny czas na rozszerzanie diety niemowlaka.
O czym należy pamiętać przy wprowadzaniu nowych produktów?
Najważniejszy warunek rozszerzania diety dziecka to ten czy niemowlak jest ostatecznie dojrzały na jego rozpoczęcie. Dziecko w tym okresie zaczyna wszystko wkładać do buzi – swoje rączki, nóżki czy zabawki. Zaczyna interesować się tym co mamy na talerzu, chce brać to do rączki oraz bawić się sztućcami. Gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy do diety niemowlaka optymalne jest, aby po posadzeniu dziecka z podparciem, umiało ono utrzymać taką pozycję przez dłuższy czas. Im dziecko bardziej spionizowane tym lepiej i bezpieczniej.
Pokarmy, które wprowadzamy na początku powinny być odpowiedniej konsystencji. Nie mogą to być pokarmy zbyt twarde, dobrze jest aby miały one konsystencję półpłynną. Jeżeli podajemy dziecku miękkie kawałki pokarmu stałego należy pamiętać o tym aby były odpowiedniej wielkości i nie zagrażały zadławieniem.
Kolejność wprowadzania pokarmów jest bardzo ważna, dlatego powinniśmy korzystać z najnowszych rekomendacji, które znajdują się w Internecie bądź w fachowych książkach. Na początku zaczynamy zwykle od warzyw i owoców sezonowych, następnie wprowadzamy jaja, gluten, mięso, ryby a następnie nabiał. Ważne aby podawane dziecku produkty były ekologiczne, świeże, a ich źródło było wiadomego pochodzenia.
Gotowe słoiczki
Dobrym rozwiązaniem, szczególnie zimą i wiosną jest podawanie dziecku potraw z gotowych słoiczków. Są to składniki pokarmowe najwyższej jakości, wzbogacane często w minerały i witaminy. Tego typu posiłki są bardzo dobrze zbilansowane i mamy pewność, że dostarczamy niemowlakowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Rozszerzanie diety zaczynamy od kilku łyżeczek produktu na posiłek pamiętając, że w tym okresie mleko naturalne lub modyfikowane jest nadal podstawą diety. Podczas tego procesu powinniśmy bacznie obserwować ciało i zachowanie dziecka pod kątem wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych.
Rozszerzanie diety to kamień milowy w rozwoju dziecka. Zadbajmy o to aby proces ten przebiegał prawidłowo, bo nawyki żywieniowe w pierwszym okresie życia często zostają z nami na długie lata.