Dom
Tutaj jesteś

W jakiej kuchni dobrze się gotuje?

31 października 2021 Dom co nad blatem w kuchni

Urządzając kuchnię powinno się myśleć przede wszystkim o jej ergonomii. Kuchnia, to jednak miejsce pracy. Choć oczywiście w dobrze zagospodarowanej i urządzonej kuchni możesz np. napić się kawy z koleżanką. Obecnie w niejednym domu kuchnia taka spełnia również po części funkcje biura. Pewnie także pamiętasz jak nie jedna domówka kończyła się właśnie w kuchni.

W jakiej kuchni dobrze się gotuje?

Dobrze zaprojektowana kuchnia pod względem ergonomii znacznie ułatwi każde gotowanie. Ważnym jest aby mieć na uwadze jaką drogę przejdą produkty, których będziemy używać zanim trafią do garnka lub na patelnię. Zaczynamy od lodówki. W następnej kolejności zazwyczaj myjemy czy to mięso czy warzywa. Po czym po wstępnym przygotowaniu wrzucamy do garnka. Mając tak określoną drogę łatwiej będzie sobie wyobrazić gdzie powinna być ustawiona lodówka, zlewozmywak, a gdzie ostatecznie kuchenka. Pomiędzy oczywiście blat roboczy bez, którego nie będziemy w stanie przygotować posiłku.

Blat taki jest zwieńczeniem szafek, w których przechowujemy garnki czy różne kuchenne przybory ułatwiające nam pracę. O ergonomii musisz pamiętać także rozmieszczając przybory w szafkach tak aby te najczęściej używane były zawsze pod ręką. Wtedy praca w kuchni będzie przebiegać szybko i przyjemnie. Do zagospodarowania mamy również miejsce nad blatem. Zastanawiając się co nad blatem w kuchni mamy do wyboru kilka opcji. Wszystko zależy od charakteru kuchni, jej wielkości, jak często w niej gotujemy czy ilości członków w rodzinie.

Szafki kuchenne pod blatem czy może półki?

Jeżeli często gotujemy i dla przeciętnej rodziny, z pewnością nad blatem przydadzą się szafki kuchenne. W szafkach można przechowywać zastawy, przyprawy, pojemniki czy sprzęty, których nie używamy zbyt często.

Alternatywą dla szafek są półki. Wtedy trzymamy wszystko na wierzchu. Jest to już indywidualną sprawą czy chcemy pokazywać co mamy w kuchni czy nie. Zwolennicy półek powiedzą o łatwym i szybkim dostępie do zawartości. Zaletą może tez być celowe wyeksponowanie takich urządzeń jak np. kawiarka czy miedziane garnki. Wtedy takie półki pełnią też funkcję dekoracyjną.

Jeśli kuchnia jest w formie aneksu, a wszystkie niezbędne przybory mieszczą się w szafkach pod blatem ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie dekoracyjnego oświetlenia ściany. Zwłaszcza dobrze będzie tu się prezentować ściana z wyraźną strukturą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast struktury powiesić na ścianie obraz. Takie rozwiązania świetnie sprawdzą się dużych otwartych kuchniach gdzie właściciele są miłośnikami sztuki, ale na kolacje czy obiady ze znajomymi wychodzą na miasto.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rury miedziane w klimatyzacji