Tutaj jesteś

Wniosek o rejestrację pojazdu – podstawowe elementy

13 października 2021 Motoryzacja wniosek o rejestrację pojazdu

Po zakupie własnych czterech kółek prosto z salonu, odkupieniu używanego samochodu od innego użytkownika albo sprowadzeniu auta z zagranicy, nadchodzi pora na załatwienie niezbędnych formalności, do których należy m.in. zarejestrowanie pojazdu na siebie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co jest potrzebne do zarejestrowania samochodu i jak prawidłowo wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

Rejestracja samochodu – podstawowe informacje

Aby móc wyjechać dopiero co zakupionym autem na ulice miasta, kierowca ma obowiązek go zarejestrować po raz pierwszy lub przerejestrować na siebie w przypadku, gdy mamy do czynienia z pojazdem używanym. Według przepisów prawnych, jakie weszły w życie w trakcie trwania pandemii, dokończenie procedury rejestracji powinno trwać nie dłużej 180 dni. Okazuje się jednak, że nie opłaca się czekać do ostatniej chwili na dopełnienie formalności – głównie ze względu na ewentualne kolejki w urzędach, gdzie z pewnością będziemy zmuszeni umówić się na konkretny dzień. Z tego powodu lepiej zająć się sprawą wcześniej, by później nie obawiać się, że przypadkowo przekroczymy podany termin i przyjdzie nam się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Rejestracja pojazdu – dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta? Zaczynamy, oczywiście, od podstawowego pisma, bez którego nie sposób rozpocząć całego procesu. Wniosek o rejestrację pojazdu można pobrać bezpośrednio w wydziale komunikacji albo znaleźć w Internecie, najlepiej na urzędowych stronach internetowych. Warto jednak zadbać o wydrukowanie go w swoim zakresie, ponieważ wówczas długo oczekiwana wizyta w urzędzie nie zakończy się odesłaniem z kwitkiem. Do otrzymaniu podania do rąk własnych trzeba je jedynie wypełnić. W rubryki wpisujemy elementarne dane dotyczące samochodu i jego właściciela. Najpierw podajemy imię, nazwisko, adres, numer PESEL, potem zaznaczamy odpowiedni zakres roszczeń (tzn. czy chodzi o rejestrację, czy wyrejestrowanie), do tego dołączamy informacje o pojeździe, a także resztę dodatkowych dokumentów. Tutaj należy skupić się głównie na dostarczeniu dowodu zakupu auta, dowodu rejestracyjnego z aktualnym badaniem technicznym, kartę pojazdu, dowód obowiązującej polisy OC oraz tablice rejestracyjne. Z tak przygotowaną teczką razem z wypełnionym wnioskiem o rejestrację, udajemy się do wydziału komunikacji odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Najlepiej trzymać dokumenty w jednej koszulce, żeby nie zgubić czegoś po drodze. Po dostarczeniu papierów pozostaje tylko czekać na wiadomość z urzędu.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?