Tutaj jesteś

Żywotność opony – co to znaczy i co na nią wpływa?

17 maja 2022 Motoryzacja Żywotność opony

Precyzyjne oszacowanie żywotności opony jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ potencjalny przebieg jest wypadkową wielu czynników. Większość z nich opisać można przy pomocy wartości liczbowych, ale pamiętać tu trzeba o zmiennych takich jak styl jazdy kierowcy. Zakup tanich opon o niskiej żywotności odczuwalnie podnosi koszty eksploatacji oraz użytkowania niezależnie od rodzaju ogumienia. Czym uwarunkowana jest żywotność letnich, zimowych i wielosezonowych opon? Jakie czynniki przyśpieszają eksploatację? Jak samodzielnie wydłużyć żywotność opon? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie czynniki wpływają na żywotność opony 225/50R17?

Żywotność opon letnich, zimowych i wielosezonowych zależna jest czynników szeregu czynników, które podzielić można na kilka kategorii. Do pierwszej zaliczyć można parametry ogumienia takie jak wiek, rozmiar, mieszanka, przyczepność czy przeznaczenie. Najbardziej żywotne są z reguły opony klasy premium, ponieważ do ich produkcji wykorzystane zostały najwyższej jakości materiały i rozwiązania techniczne. W porównaniu do najtańszych dostępnych opon ścierają się one znacznie wolniej, dzięki czemu żywotność wzrasta.

W kontekście żywotności ogumienia pamiętać trzeba też o czynnikach środowiskowych, które związane są bezpośrednio z potencjalnymi warunkami pracy. Doskonałym przykładem jest tutaj rodzaj nawierzchni na pokonywanych trasach, ponieważ w przypadku bardziej wymagających lub gorszej jakości dróg trzeba liczyć się z szybszym zużyciem. Istotny wpływ mogą mieć także czynniki atmosferyczne, które w przypadku niedopasowanego do sezonu ogumienia zmniejszają żywotność. Wielosezonowe oraz zimowe opony 225/50R17 ścierają się znacznie szybciej, ponieważ większość z nich wyposażona jest w większą liczbę głębszych rowków, nacięć oraz lameli.

Starając się oszacować potencjalną żywotność, pamiętać trzeba także o indywidualnych właściwościach pojazdu. Czynniki takie jak obciążenie, rodzaj napędu, geometria zawieszenia, wyważenie kół istotnie wpływają na maksymalny przebieg ogumienia.

Czy sezonowe opony 195/65r15 zużywają się szybciej?

Zarówno letnie, jak i zimowe opony poza sezonem trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Magazynowanie ogumienia w nieodpowiedni sposób znacząco skraca jego żywotność, czego przykładem może być choćby proces parcenia gumy na słońcu. Letnie opony są z reguły bardziej wytrzymałe od zimowych, ale istotne znacznie może mieć tu także styl jazdy kierowcy. Najbardziej szkodliwe dla ogumienia jest agresywne przyśpieszanie i hamowanie, ponieważ w obydwu przypadkach liczyć się trzeba z wysoką siłą tarcia.

Jak samodzielnie wydłużyć żywotność opon?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo istotna jest regularna kontrola ciśnienia i wyważenia kół. Niezoptymalizowana geometria osi podobnie jak luzy w zawieszeniu objawiać się może nierównomiernym ścieraniem ogumienia. Wielosezonowe opony 195/65r15 podobnie jak inne można w takiej sytuacji rotować.

Redakcja warsztaty-sukcesu.pl

dakcja Warsztatów Sukcesu to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników. Nasz zespół składa się z ekspertów w różnych dziedzinach, takich jak biznes, dom, lifestyle, motoryzacja, uroda i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Audi Q5