Neutralizacja takich zanieczyszczeń, jak wyciek paliwa czy oleju nie jest prosta. Na szczęście nie oznacza to, że nie jest niemożliwa. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie środki, aby dość szybko sobie z tym problemem poradzić. Dobrej jakości sorbenty do oleju sprawdzają się w tej roli doskonale. Wyróżnia się różne rodzaje sorbentów, do których zalicza się między innymi poduszki, maty, granulaty oraz rękawy sorpcyjne. Tak szeroki wybór sprawia, że znalezienie sorbentów do oleju dopasowanych do indywidualnych potrzeb nie stanowi najmniejszego problemu.
Czym są sorbenty?
Sorbenty – w tym również sorbenty do oleju – to ciała stałe, których właściwości sprawiają, że doskonale absorbują one takie substancje, jak olej. Obecnie w sprzedaży dostępne są różne sorbenty, które różnią się konsystencją, pochodzeniem, przeznaczeniem, a także kształtem. Jeśli chodzi o konsystencję, to wyróżniamy:
- sorbenty sypkie;
- włókninę sorpcyjną.
Kryterium pochodzenia pozwala na wyróżnienie sorbentów naturalnych, mineralnych oraz syntetycznych. Z kolei przyjmując za punkt odniesienia przeznaczenie, dzieli się sorbenty na te olejowe, chemiczne, a także uniwersalne, których zakres zastosowania jest naprawdę szeroki. Na bazie kształtu wyróżnia się rękawy, poduszki, rolki oraz maty.
Jakie jest zastosowanie sorbentów?
Sorbenty – w tym sorbenty olejowe – stosuje się zawsze, gdy zachodzi ryzyko przedostania się określonych substancji do otoczenia. Sięga się po nie także wtedy, kiedy zachodzi konieczność szybkiej utylizacji substancji. Zastosowanie sorbentów olejowych widać doskonale na przykładzie straży pożarnej, która sięga po nie wówczas, gdy pojawi się wyciek oleju na przykład na drodze. Sorbenty wykorzystywane są powszechnie również na stacjach paliw, w halach magazynowych, produkcyjnych, a także w warsztatach samochodowych, a więc wszędzie tam, gdzie pojawiają się substancje mogące stanowić zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego.
Jak znakowane są sorbenty?
Wszystkie sorbenty – w tym również sorbenty olejowe – oznaczane są różnymi kolorami. Zgodnie z obowiązującymi zasadami stosuje się barwę żółtą, białą/niebieską oraz szarą. Sorbenty żółte to te przeznaczone do usuwania substancji agresywnych, a także tych, których nie udało się zidentyfikować. Białe/niebieskie nie wchłaniają wody. Jeśli zastanawiamy się nad klasyfikacją sorbentów olejowych, to warto wiedzieć, że zalicza się je właśnie do tej grupy. Te szare radzą sobie z neutralizacją płynów przemysłowych i produktów ropopochodnych. Można stosować je więc również w odniesieniu do olejów.